albaraka

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI’INDA ESAS SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ

ALBARAKA TÜRK Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şöyle yazıldı:

”Sermaye Piyasası Kurulu tarafından daha önce 2017-2021 yılları (5 yıl) için geçerli olmak üzere verilmiş olan izin süresinin 2021-2025 yılları için 5 yıl uzatılması, bankamız ana sözleşmesinin 7. maddesinin tadil metni doğrultusunda değiştirilmesi ve bu kapsamda gerekli işlemlerin tamamlanmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu, Ticaret Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve ilgili diğer kurumlara başvurulması ve gerekli sair işlemlerin yerine getirilmesi hususunda genel müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verilmiştir.’

Albaraka Türk hakkında bilgiler

Albaraka Türk faaliyetlerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na tâbi olarak sürdürmektedir. Ortadoğu’nun ileri gelen gruplarından Albaraka Bankacılık Grubu (ABG), İslam Kalkınma Bankası ve Türk ekonomisine yarım yüzyıldan fazla hizmet veren yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde kurulan Albaraka Türk’ün 31.03.2016 itibarıyla ortaklık yapısında; yabancı ortakların payı %65,98, yerli ortakların payı %9,20, halka açık olan pay ise %24,82’dir.

Ana ortağı Albaraka Banking Group faaliyet gösterdiği Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyalarında finansal ürün ve hizmeti sunmaktadır. Albaraka Türk, Singapur’dan İngiltere’ye, Güney Afrika’dan Fas’a, Avustralya’dan Kazakistan’a kadar seksen (80) ülkede bine (1000) yakın banka ile kurduğu geniş muhabirlik ağı sayesinde dış ticaret (ithalat, ihracat ve kambiyo) hizmetlerini de vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.